Regularne wizyty stomatologiczne powinny mieć na celu nie tylko ogólny przegląd uzębienia i wykrycie ewentualnych ubytków poprzez zajrzenie do jamy ustnej. To również czas na podstawowe zabiegi, które powtarzane co jakiś czas chronią przed powstawaniem nowych ognisk próchnicy i zapewniają zdrowy, prawidłowy wygląd zębów.
Czym jest kamień nazębny?
Z biegiem czasu, na powierzchni zębów pojawia się kamień nazębny. Zaczyna się on gromadzić na zębach nawet w kilka godzin po ich wyczyszczeniu. Jest to zmineralizowana forma pytki nazębnej, która, nieusuwana, zaczyna się stawać siedliskiem bakterii. W skład kamienia wchodzi wspomniana płytka nazębna, białko, resztki posiłków i oczywiście mnożące się w szybkim tempie bakterie.
Na czym polega zabieg usuwania kamienia nazębnego?
W gabinetach dentystycznych najczęściej usuwa się kamień poprzez skaling. To nieskomplikowany, lekki zabieg, który można wykonywać naddziąsłowo lub poddziąsłowo oraz poprzez zastosowanie dłutka, wiertła frezowego, lasera lub środków chemicznych. Po usunięciu kamienia warto zastosować piaskowanie, które jest jego uzupełnieniem. Usunięcie kamienia może pozostawić na powierzchni zębów nierówności, które wyrówna zabieg piaskowania.
Jak często należy usuwać z zębów kamień?
Zazwyczaj stomatolodzy zalecają usuwanie kamienia raz na rok, jednakże jest to sprawa indywidualna i niektórzy muszą wykonywać zabieg częściej. Czynność ta powinna być wykonywana profilaktycznie, przy stosowaniu innych, równie istotnych zabiegów związanych z zachowaniem zdrowego uzębienia. Nie warto o tym zapominać, szczególnie mając tendencje do jego odkładania się na zębach.
Jakie są skutki unikania zabiegu usuwającego kamień nazębny?
Gromadzący się na powierzchni zębów kamień nazębny jest bardzo komfortowym środowiskiem dla patogenów. Organizmy chorobotwórcze wykorzystają kamień i doprowadzą do stanu zapalnego, który nieleczony, może doprowadzić do bakteryjnego skażenia tkanek zęba. Zwykle zaczyna się od próchnicy, a kończy na paradontozie. Próchnica będzie się rozwijać pod kamieniem, przez co nie będzie widoczna, a ubytki nią spowodowane ukażą się, dopiero gdy kamień zniknie. Jeśli jednak nie zostanie ona zatrzymana, może się to skończyć nie tylko utratą zęba, ale również odsłonięciem szyjki zęba, czyli właśnie na paradontozie. Ból jest oznaką daleko posuniętego ubytku lub postępującego zapalenia. Należy pamiętać, że chore zęby na początku wcale nie muszą boleć.
Kto jest najbardziej narażony na szybsze odkładanie się na zębach kamienia?
Odkładanie się kamienia nazębnego na powierzchni zębów jest w dużej mierze kwestią genetyczną, jednakże tryb życia i nałogi mogą ten proces znacznie przyspieszyć. Najbardziej narażeni na takie ryzyko są palacze, osoby często pijące kawę oraz, co niektórych może zdziwić, osoby często sięgające po zieloną herbatę. Do grupy ryzyka należą również osoby, które nie dbają o regularne, codzienne mycie zębów i takie, które unikają okresowych przeglądów stomatologicznych.
O kamieniu nazębnym również pisałam tutaj.
Do zobaczenia!
Agata Gawrychowska
Dr n. med. lekarz dentysta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk
P.S.
Na usunięcie kamienia nazębnego zapraszam do,
gabinetu dr. Anity Mendrek-Białasiewicz w Zabrzu: https://anitamendrek.pl/
– oraz –
gabinetu Stomadental w Rybniku: https://stomadental.pl/
Najnowsze komentarze