Piękny i zadbany uśmiech to dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestia estetyki, ale przede wszystkim aspekt zdrowotny. Co jednak w przypadku, gdy zęby zaczynają się kruszyć?
Dlaczego zęby się kruszą
Częstą przyczyną kruszenia się uzębienia jest wada zgryzu lub niewłaściwe nawyki, takie jak bruksizm. Kiedy zgryz jest krzywy, zęby ścierają się w sposób nieprawidłowy, co powoduje uszkodzenie całego uzębienia. Są to zmiany bardzo powolne i często niezauważalne w początkowych stadiach. Kiedy jednak zęby są uszkodzone w znacznym stopniu poprzez ścieranie, pękanie lub kruszenie się, wada może się pogłębiać. Efektem ubocznym wad zgryzu są uszkodzenia błony śluzowej lub języka w wyniku podrażnień spowodowanych uszczerbionymi, ostrymi częściami zębów.
Przyczyny kruszenia się zębów
- Bruksizm jest drugą, ale równie częstą przyczyną kruszenia się zębów. Mimowolne, nawykowe zgrzytanie, zaciskanie zębów w czasie dnia lub w nocy, może prowadzić nie tylko do uszczerbienia zębów, ale również do trwałych zmian w układzie żuchwy czy relacji zębów sąsiadujących co wpływa na ich osłabienie. Efektem bruksizmu są równie często bóle głowy lub też napięcie mięśni. Tego typu symptomy powinny jak najszybciej skłonić do wizyty u stomatologa.
- Choroby dziąseł również wpływają na znaczne osłabienie zębów. Nie leczona lub nieprawidłowo stosowana kuracja lecznicza może powodować powiększanie się schorzeń przyzębia. Osłabione dziąsła nie są w stanie zagwarantować stabilności zębów, w wyniku czego zęby zaczynają się chwiać lub układać nieco inaczej względem zębów sąsiadujących. Nieprawidłowa relacja w stosunku do pozostałych zębów będzie powodować kruszenie się lub pękanie tych zębów, które w nienaturalny sposób zaczynają się stykać.
- Dość popularną przyczyną kruszenia się zębów jest uraz. Jest to zjawisko szczególnie częste u osób w tzw. podwyższonej grupie ryzyka jak sportowcy. Uraz czyli nagłe zdarzenie, które spowodowało określone skutki, w tym wypadku może nie tylko wpłynąć na uszkodzenie uzębienia, ale także być przyczyną uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej w wyniku przecięcia lub zadrapania ostrą krawędzią zęba.
Jak zapobiegać kruszeniu się zębów
Chcąc uniknąć problemu tego typu, należy przede wszystkim przykładać wagę do systematycznych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu łatwiej jest przeciwdziałać skutkom m.in. choroby przyzębia. A wcześnie wykryta wada zgryzu zapewni wysokie prawdopodobieństwo uniknięcia kruszenia się lub pękania zębów. Dokonując okresowo przeglądu stanu uzębienia, można skutecznie chronić się przed zaniedbaniem lub przeoczeniem poważnych zmian w jamie ustnej.
Teoretycznie przed urazem ciężko jest o skuteczne zabezpieczenie. Jednak w obecnych czasach można wdrożyć działania mające na celu zmniejszenie ryzyka również w temacie urazów. Mowa tu m.in. o różnego rodzaju nakładkach ochronnych, które zabezpieczą zgryz przed uszkodzeniem mechanicznym np. w wyniku uderzenia. Sportowcy szczególnie narażeni na urazy głowy lub szczęki chętnie bowiem z takich zabezpieczeń korzystają.
Zapisz się do mnie na konsultacje. Tutaj mnie możesz złapać.
Do zobaczenia!
Agata Gawrychowska
Dr n. med. lekarz dentysta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk
Najnowsze komentarze