fbpx

Podczas wakacji o zęby trzeba dbać tak jak w całym roku, a nawet bardziej ze względu na zmianę otoczenia, zmianę sposobu odżywiania czy po prostu dlatego, że mamy utrudniony dostęp do stomatologa. Na co zwrócić uwagę?

 

Ból zęba spowodowany zmianą ciśnienia

 

Z bólem zęba możemy się spotkać jeszcze przed rozpoczęciem odpoczynku np. na pokładzie samolotu. Taka nieprzyjemność wynika z nagłej zmiany ciśnienia i może wpływać na wczasowiczów nie tylko w samolocie, ale także podczas nurkowania lub wspinaczki. Wrażliwe zęby również nie lubią lodów i zimnych napojów. Nie jesteśmy jednak bezsilni. Przed wakacjami warto zaplanować wizytę u dentysty, który zbada zęby i  jeśli sytuacja tego wymaga, uzupełni wszelkie wady, które mogą być źródłem bólu. Jeśli problem występuje gdzie indziej, specjalista zapewni leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Ślina wpływa na zdrowie zębów?

 

Eksperci zalecają picie ponad dwóch litrów płynu dziennie. Spożywanie wody nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale także wpływa na produkcję śliny, co jest ważne dla zdrowia zębów i walki z rozwojem bakterii w jamie ustnej. Dzięki funkcji przeciwbakteryjnej ślina przyspiesza gojenie się ran w jamie ustnej. Ponadto naukowcy z Harvardu wykazali, że mucyny zawarte w ślinie, aktywnie chronią zęby przed bakteriami powodującymi próchnicę. Warto jednak pamiętać, że sama ślina nie ochroni zębów.

Aby zwalczyć próchnicę zębów i zapobiec jej dalszemu rozwojowi, konieczne są regularne wizyty u dentysty – co sześć miesięcy dla dorosłych i dzieci co trzy do czterech miesięcy. Warto jednak je tak zaplanować, aby wypadły bezpośrednio przed urlopem i była możliwość zareagowania na ewentualne problemy, zanim udamy się na odpoczynek.


Coś na ząb

 

Letnie temperatury często zniechęcają do jedzenia ciężkich potraw. To dobry moment, aby stworzyć nawyk jedzenia produktów, które mają pozytywny wpływ na zęby i ciało. Kluczem jest ograniczenie cukrów, które prowadzą do ubytków w tkance zęba. Wapń, który jest materiałem budulcowym zębów, ma korzystny wpływ, dlatego latem warto stawiać na jogurty, kefiry i maślankę – nie tylko wzmacniają zęby i kości, ale także odświeżają i wspierają problemy trawienne wywołane przez wysokie temperatury.

Co z popularnymi rybami w kurortach? Wskazane jest spożywanie tłustych ryb np. makrela lub łosoś, ponieważ zawierają one cenną witaminę D, która ułatwia wchłanianie wapnia do organizmu. Ponadto witamina D reguluje metabolizm wapnia i fosforanów, który jest ważny dla twardości zębów i prawidłowej mineralizacji szkliwa.

Aktywne wakacje mogą zaboleć

Kiedy niektórzy wybierają się na plażę, inni wolą wspinaczkę, skakanie do wody lub jazdę na rowerze. Warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. W czasie wakacji liczba wizyt w gabinetach stomatologicznych z powodu złamań lub uzupełniania brakujących zębów znacznie wzrasta. W tej sytuacji ważny jest czas, dlatego powinieneś jak najszybciej odwiedzić dentystę, ponieważ zwiększy to szansę na przetrwanie zęba.

Za każdym razem dentysta ocenia sytuację indywidualnie. Pomocne są zdjęcia rentgenowskie. W zależności od wielkości wady lub złamania, witalności i zdrowia zęba, leczenie można wykonać na różne sposoby. To stomatolog ocenia, czy będzie możliwe odbudowanie uszkodzonego zęba za pomocą kompozytu, protetycznie przy użyciu wkładki koronowej, czy też konieczne będzie leczenie implantologiczne. Bez względu na metodę kluczową jest szybka reakcja.

Wyjeżdżając na wakacje, nie zapominajcie o zębach. Zadbanie o nie przed i w czasie urlopu posłuży nam na lata.

Agata Gaw­ry­chow­ska
Dr n. med. lekarz den­ty­sta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk

Dla przypomnienia, pracuję na Śląsku 🙂
https://agatagawrychowska.pl/gdzie-pracuje/

lub bezpośrednio podaję linki:

www.stomadental.pl

– oraz

www.anitamendrek.pl