fbpx

Jakie cechy powinien mieć prawdziwy dentysta? Jak wybrać gabinet stomatologiczny? Na co zwrócić uwagę, gdy jesteśmy u stomatologa po raz pierwszy?

Zanim pierwszy raz poszłam do pracy już jako lekarz dentysta–stomatolog, często zastanawiałam się nad podobnymi problemami. Teraz po wielu latach praktyki z klientami, mam duże doświadczenie i coś już wiem. Chętnie zatem, się podzielę swoimi uwagami.

Proszę zadaj sobie poniższe pytania i postaraj się na nie szczerze odpowiedzieć. Nic na siłę. Zawsze miej na uwadze, że sprawa dotyczy Ciebie (lub Twoich bliskich), to co innym się podoba niekoniecznie musi podobać się Tobie.

Umawianie terminów wizyty dentystycznej

Większość z nas woli wybrać gabinet dentystyczny z możliwością umawiania wizyty. Zwróć uwagę, czy łatwo jest się dodzwonić, czy rejestratorka podpowiada Tobie, kiedy najlepiej umówić termin wizyty, który lekarz jest specjalistą w danej dziedzinie, czy jest możliwa wizyta rano czy popołudniu. Większość dobrych dentystów, może mieć wolny termin dopiero za 3-4 tygodnie.

Jednak, jeśli boli cię ząb, to nie warto czekać. W nagłych wypadkach na pewno pomoże Tobie każdy gabinet.

Czy gabinet stomatologiczny jest czysty i dobrze zorganizowany?

To oczywiste pytanie, no ale kwiatki wszędzie się zdarzają.
Zwróć uwagę czy dentysta przed zabiegiem dokładnie myje ręce, czy używa jednorazowych rękawiczek. Czy pod ręką ma cały sprzęt, (i czy w ogóle sprzęt działa), czy chodzi po całym gabinecie i stale czegoś szuka? Jeśli dentysta zajmuje się wszystkim, od odbierania telefonu, przygotowania narzędzi, do przygotowania plomb i sprzątaniem, to natychmiast z niego zrezygnuj.
A jak powinno to wyglądać? Czystość i higiena to podstawa! W końcu, ktoś ma tu „grzebać” w Twoich zębach! Gabinet dentystyczny powinien być idealnie czysty i zorganizowany. Spokojnie i bezstresowo. Recepcjonistka od umawiania spotkań, pomoc dentystyczna do pomocy, dentystka do zębów.

Czy personel wydaje się przyjazny i szczęśliwy, czy nerwowy i zestresowany?

Przysłuchaj się rozmowom personelu. Zwróć uwagę, czy jest duża kolejka w poczekalni. Usiądź, odpocznij, dokładnie popatrz. Odpowiedź sama przyjdzie.

Jaki jest czas oczekiwania w poczekalni?

Dobry dentysta musi być punktualny i powinien cenić Twój czas. Czy dużo spędzasz czasu w poczekalni? Czy możesz sobie pozwolić na ten czas? Bądź jednak wyrozumiały. 10-15 minut Twojego relaksu w poczekalni, nawet jest wskazane dla naszego zdrowia.

Czy lekarz dentysta słucha twoich obaw i odpowiada na wszystkie Twoje pytania?

Aby dobrze Ciebie poznać i przeprowadzić wywiad lekarski, dentysta musi być do Ciebie przyjaźnie nastawiony i powinien prawidłowo się komunikować. Ale, nie bój się też zadawać lekarzowi pytań. Zwróć uwagę czy rzeczywiście słucha i wyczerpująco odpowiada na Twoje obawy? Czy czujesz się przy nim bezpiecznie? W tym momencie zauważysz, czy chce Tobie pomóc w leczeniu. Jeśli poczujesz do niego „chemię i zauważysz chęć niesienia szczerej pomocy” – zostań.

Czy lekarz stomatolog dentysta szanuje personel i pacjentów?

Dobry dentysta powinien być uprzejmy, odnosić się z szacunkiem do całego personelu i pacjentów. Dzięki takiemu zachowaniu poczujesz przyjazny klimat gabinetu, i pozytywnie wpłynie na Twoje doświadczenie.

Czy odczuwasz finansową presję, aby wykonać kosztowne leczenie?

Finanse to bardzo ważna sprawa. Owszem mamy refundację NFZ, ale odstawmy ten argument na bok… Leczenie kosztuje i będzie kosztować. Jeśli masz wątpliwości co do kosztów, zadaj lekarzowi pytanie, czy są tańsze alternatywy, i czy jest możliwość udzielenia kredytu. Najdroższe, niekoniecznie znaczy najlepsze. Razem z dentystą dokonajcie takiego wyboru, aby mieć pewność, że zęby będą dobrze zrobione, a wydatek za bardzo nie pogorszy Twojej sytuacji finansowej. Wiedz jednak, że większość ciężkich chorób, zaczyna się właśnie od zębów.

Ile trwa pierwsza wizyta u dentysty?

Jeśli mówimy o poważnym zabiegu (a nie, o zwykłej plombie) i masz wrażenie, że jest to zdecydowanie za krótko. Lekarz zdawkowo Ciebie traktuje, to zapewne bardziej koncentruje się na pieniądzach, niż na jakości opieki. Na takiej pierwszej wizycie, powinieneś otrzymać pełny zestaw zdjeć rentgenowskich, a higienistka powinna wykonać badanie okołozębowe obejmujące sondowanie.

Jak wyglądają narzędzia dentystyczne i ich obsługa

Ile instrumentów pomoc dentystyczna wkłada na tacę do czyszczenia zębów? Nie mam na myśli ich liczenia…, ale jeśli jest ich tylko cztery lub pięć, to jest problem.
Czy klinika ma skaler ultradźwiękowy? Zapytaj. Jeśli nie, lub jeśli dentystka go nie używa, może być problem.

Czy to wszystko? Na pewno nie!

Tak wiem, że nie poruszyłam wszystkich kwestii. Ale, zawsze kiedy pojawią się u Ciebie jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz poszukać innego dentysty. I nie daj się zwieść lekarzowi, czy personelowi, tylko ich wspaniałą osobowością. Zwracaj uwagę na wszystko, co Ci przyjdzie do głowy. Pracowałam dla niektórych gabinetów stomatologicznych, z którymi nadal uwielbiam spędzać czas, ale nie pozwolę im dotknąć moich zębów. Tak to prawda.

Jeśli szukasz leczenia stomatologicznego na Śląsku, w Gliwicach, Zabrzu, lub w Rybniku, sprawdź polecane przeze mnie dobre gabinety dentystyczne:

Gabinet Stomatologiczny Anita Mendrek–Białasiewicz
ul. Mikołaja Gogola 9
41-814 Zabrze

oraz,

Stomadental Medicover Rybnik.

Pracuję w tych klinikach i serdecznie Ciebie do nich zapraszam. Zawsze chętnie Tobie wszystko wyjaśnię. Zapraszam.

 

Agata Gawrychowska
Dr n.med. lekarz dentysta z Gliwic