Kamień nazębny jest codzienną zmorą wielu Polaków, przeszkadzającą w kontaktach towarzyskich czy biznesowych.
Czy wiesz, że przyczyną nieświeżego oddechu jest kamień nazębny?
Czy wiesz, że kamień nazębny prowadzi do paradontozy, trwałym wyniszczeniem kości oraz dziąseł?
Jak powstaje kamień nazębny?
W trakcie dnia, u każdego z nas, najpierw pojawia się płytka nazębna (osad nazębny). I, to już po paru godzinach od ostatniego szczotkowania zębów!
Następnie, ta płytka nazębna (już po paru dniach, pod wpływem śliny) ulega zwapnieniu. Twardniejąc, tworzy kamień nazębny, który o wiele mocniej przylega do zębów, i który znacznie trudniej usunąć. Kamień ten ma chropowatą powierzchnię i może przyjmować różne barwy – od (mało widocznej) biało-żółtej, do ciemnobrązowej.
Wniosek? Dokładnie, przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, myj zęby by pozbyć się płytki nazębnej!
Jeśli dobrze umyjesz zęby to płytka nazębna nie odkłada się i „nie ma czasu”, by przekształcić się w kamień nazębny.
Kamień nazębny na co ma wpływ?
Nieusuwany kamień robi się coraz większy – zarówno nad dziąsłami, jak i pod nimi. Ten drugi przypadek jest groźniejszy, ponieważ wywołuje stany zapalne. To on odpowiada zwykle za krwawienie dziąseł podczas mycia zębów, za „obniżanie się” dziąseł, odkrywanie szyjek zębowych, nadwrażliwość i rozchwianie zębów, a także za nieprzyjemny zapach z ust.
Usuwanie kamienia nazębnego
Płytka nazębna jest osadem, którego możesz pozbyć się dokładnie myjąc zęby. Jednak, gdy osad zamienia się w kamień nazębny, konieczna jest (zależnie od stopnia zaawansowania problemu) interwencja stomatologa lub periodontologa.
Do usuwania kamienia i innych osadów oraz przebarwień stosuje się skaling (podczas którego ultradźwięki rozbijają złogi nazębne) i piaskowanie. Polecam przynajmniej raz w roku usunąć kamień. Czy wiesz, że pod kamieniem nazębnym, może być już dobrze rozwinięta próchnica zęba, której wcześniej nikt nie wykrył?
Jak nie dopuścić do pojawienia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego?
Usuwanie płytki nazębnej jest stosunkowo proste poprzez codzienne mycie zębów. Jednak w przypadku kamienia nazębnego, zapobieganie sprawdza się najlepiej. Jeśli masz problem z osadem i przebarwieniami – poza pilnowaniem higieny jamy ustnej – powinieneś zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę i przejść na tzw. białą dietę.
– Ogranicz spożycie słodkich napojów (spróbuj pić napoje przez słomkę) i cukrów prostych, a także pokarmów oblepiających zęby i/lub łatwo wciskających się w przestrzenie międzyzębowe.
– Ogranicz picie herbaty (szczególnie zielona przyczynia się do powstawania osadu) i czarnej kawy (lub pij tylko białą).
– Rzucić palenie papierosów, które bardzo sprzyja powstawaniu brązowego osadu na zębach.
Mimo to, polecam raz w roku, zafunduj sobie usunięcie kamienia.
Agata Gawrychowska
Dr n.med. lekarz dentysta
Stomadental Rybnik
Najnowsze komentarze