fbpx

Koronawirus (COVID-19) jest nowo odkrytą chorobą zakaźną. To choroba zakaźna spowodowana przez nowego wirusa, którego nie wykrywano dotąd u ludzi.
Wirus powoduje chorobę układu oddechowego podobną do grypy, z objawami takimi jak kaszel, gorączka, a w cięższych przypadkach – zapalenie płuc.

Kto jest narażony?

Większość osób zakażonych wirusem COVID-19 doświadcza łagodnej do umiarkowanej choroby układu oddechowego i wyzdrowieje bez konieczności specjalnego leczenia.

Gorzej wygląda sytuacja u osób starszych oraz osób z chorobami sercowo–naczyniowymi, cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego i rakiem. Wśród tych osób choroba może przebiegać poważniej, a nawet prowadzić do śmierci…

Jednocześnie, w tej chwili nie ma konkretnych szczepionek, ani metod leczenia na COVID-19. Istnieje jednak wiele trwających badań klinicznych oceniających potencjalne leczenie.

To wszystko, brzmi zatem niezbyt optymistycznie.
Co możemy zrobić? Zapobiegać!

Zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania i spowolnienia jego rozprzestrzeniania jest dokładne informowanie nas wszystkich o wirusie COVID-19.
A więc konkretnie, informuję co powinieneś robić (czytaj z naciskiem musisz!):

1. Regularnie myj ręce mydłem i wodą, lub myj je alkoholowym ręcznikiem do rąk.

Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.

2. Zachowaj co najmniej 2 metry odległości między tobą a ludźmi kaszlącymi lub kichającymi.

Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz połknąć kropelki z wirusem COVID-19.

3. Nie dotykaj twarzy.

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować chorobę.

4. Zakrywaj usta i nos podczas kaszlu. Podczas kichania, korzystaj z jednorazowych chusteczek (zużytą chusteczkę natychmiast wyrzuć do kosza).

Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

5. Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz.

Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwoń do właściwej placówki. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.

6. Powstrzymaj się od palenia i innych czynności osłabiających płuca.

Dlaczego? Koronawirus atakuje płuca.

Używanie rękawiczek jednorazowych

Nakładaj rękawiczki, kiedy idziesz do sklepu, dotykasz klamek, naciskasz guzik w windzie, przeglądasz ulotki, czy kartki papieru w pracy… Wirus może być po prostu wszędzie. Zanim cokolwiek dotkniesz – POMYŚL i ZASTANÓW SIĘ czy tam nie ma wirusa? Chyba już rozumiesz co chcę przekazać.

Jak zakładać i zdejmować rękawiczki?

1. Przed nałożeniem rękawiczek umyj ręce.
2. By ściągnąć, chwyć rękawicę dłonią w okolicy nadgarstka.
Ostrożnie zdejmij rękawicę.
3. Przytrzymaj rękawicę dłonią w rękawicy. Wsuń dwa palce pod nadgarstek dłoni w rękawicy.
4. Pociągnij rękawicę do czasu aż zostanie przewrócona na lewą
stronę. Pierwsza rękawica powinna znaleźć się wewnątrz rękawicy, którą właśnie zdjąłeś. Bezpiecznie zutylizuj rękawicę.
5. Po zdjęciu rękawic zawsze umyj ręce.
Rękawice mogą mieć dziury, które są zbyt małe by je zauważyć.

Używanie maseczek ochronnych

Noś maskę, kiedy kaszlesz, kichasz, masz styczność z osobą z podejrzeniem infekcji COVID-19.  Maski są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk. Pamiętaj! Jeśli nosisz maskę, musisz wiedzieć, jak jej używać i odpowiednio ją zutylizować.

Jak używać maseczki ochronnej?

1. Przed nałożeniem maski umyj ręce.
2. Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
3. Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub mydłem i wodą.
4. Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna i nie używaj ponownie masek jednorazowych.
5. Aby ściągnąć maskę: usuń ją od tyłu (nie dotykaj przodu maski); wyrzucić natychmiast w zamkniętym pojemniku. Umyj ręce.

Pytania, mity i odpowiedzi o koronawirusie

A teraz opisuję pytania jakie mogą się pojawić (jest tego dużo, ale warto)

Mit o ciepłej pogodzie na zwalczanie koronawirusa

Wystawianie się na słońce lub temperatury wyższe niż 25°C NIE zapobiega chorobie koronawirusowej (COVID-19).
Niestety, możesz złapać COVID-19, bez względu na to, jak słoneczna lub upalna jest pogoda. Kraje o upalnej pogodzie zgłosiły przypadki COVID-19. Aby się chronić, należy często i dokładnie myć ręce i unikać dotykania oczu, ust i nosa.

Wstrzymywanie oddechu przez 10 sekund

Możliwość wstrzymywania oddechu przez 10 sekund lub dłużej bez kaszlu lub dyskomfortu NIE oznacza, że ​​jesteś wolny od choroby koronawirusa (COVID-19) lub innej choroby płuc.
Najczęstsze objawy COVID-19 to suchy kaszel, zmęczenie i gorączka. Niektóre osoby mogą rozwinąć cięższe postacie choroby, takie jak zapalenie płuc. Najlepszym sposobem na potwierdzenie, czy masz wirusa wywołującego chorobę COVID-19, jest test laboratoryjny. Nie można tego potwierdzić za pomocą tego ćwiczenia oddechowego, które może być nawet niebezpieczne.

Alkohol

Picie alkoholu nie chroni przed COVID-19, a częste lub nadmierne spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych.

Ciepłe i zimne kraje

Wirus COVID-19 może być przenoszony w obszarach o gorącym i wilgotnym klimacie. Z dotychczasowych dowodów wirus COVID-19 można przenosić we WSZYSTKICH OBSZARACH, w tym w obszarach o gorącej i wilgotnej pogodzie. Niezależnie od klimatu, zastosuj środki ochronne, jeśli mieszkasz lub podróżujesz do obszaru zgłaszającego COVID-19. Najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19 jest częste mycie rąk. I nie dotykanie oczu, ust, nosa. W ten sposób eliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach i unikasz infekcji, które mogłyby wystąpić.

Gorące kąpiele

Kąpiel w gorącej wodzie nie uchroni Cię przed złapaniem COVID-19. Twoja normalna temperatura ciała wynosi około 36,5 ° C do 37 ° C, niezależnie od temperatury wanny lub prysznica. W rzeczywistości wzięcie gorącej kąpieli z bardzo gorącą wodą może być szkodliwe, ponieważ może cię poparzyć.

Ukąszenie komara?

Nowego koronawirusa NIE MOŻNA przenosić przez ukąszenia komarów.
Do tej pory nie było żadnych informacji ani dowodów sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. Nowy koronawirus jest wirusem układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki powstające, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha, lub poprzez kropelki śliny lub wydzieliny z nosa.

Czy suszarki do rąk skutecznie zabijają nowego koronawirusa?

Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu COVID-19. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często myć ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub myć je mydłem i wodą. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, używając ręczników papierowych lub suszarki na ciepłe powietrze.

Czy lampa UV może zabić koronawirusa?

Lampy UV nie powinny być używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienie skóry.

Czy termometry pomagają w wykrywaniu zainfekowanych nowym koronawirusem?

Termometry skutecznie wykrywają osoby, u których wystąpiła gorączka (tj. mają wyższą niż normalna temperatura ciała) m.in. z powodu zakażenia nowym koronawirusem.

Nie mogą jednak wykryć wszystkich osób zarażonych, które jeszcze nie mają objawów choroby. U zarażonej osoby, gorączka rozwija się od 2 do 10 dni.

Czy rozpylanie alkoholu lub chloru na całe ciało może zabić nowego koronawirusa?

Nie. Rozpylanie alkoholu lub chloru po całym ciele nie zabije wirusów, które już dostały się do twojego ciała. Rozpylanie takich substancji może być szkodliwe dla odzieży lub błon śluzowych (tj. oczu, ust). Należy pamiętać, że zarówno alkohol, jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale należy je stosować zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

Czy szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią przed nowym koronawirusem?

Nie. Szczepionki przeciw zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus influenza typu B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem.

Wirus jest tak nowy i inny, że potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy próbują opracować szczepionkę przeciwko 2019-nCoV, a WHO wspiera ich wysiłki.

Chociaż szczepionki te nie są skuteczne przeciwko 2019-nCoV, zaleca się szczepienie przeciwko chorobom układu oddechowego, aby chronić swoje zdrowie.

Czy regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może zapobiec infekcji nowym koronawirusem?

Nie. Nie ma dowodów na to, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną chroniło ludzi przed zakażeniem nowym koronawirusem.

Istnieją pewne ograniczone dowody, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc ludziom szybciej zregenerować się po przeziębieniu. Jednak regularne płukanie nosa nie zapobiega infekcjom dróg oddechowych.

Czy jedzenie czosnku może zapobiec infekcji nowym koronawirusem?

Czosnek to zdrowa żywność, która może mieć pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jednak nie ma dowodów z danych, że jedzenie czosnku uchroniło ludzi przed nowym koronawirusem.

Czy nowy koronawirus wpływa na osoby starsze, czy też osoby młodsze są również podatne?

Ludzie w każdym wieku mogą zostać zainfekowani przez nowego koronawirusa (2019-nCoV). Starsi ludzie i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) wydają się być bardziej podatne na ciężkie zachorowanie na wirusa.

WHO radzi ludziom w każdym wieku, aby podjęli kroki w celu ochrony przed wirusem, na przykład przestrzegając zasad higieny rąk i higieny układu oddechowego.

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa?

Nie, antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom.

Nowy koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem, dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy.

Jednak jeśli jesteś hospitalizowany z powodu 2019-nCoV, możesz otrzymywać antybiotyki, ponieważ możliwe jest współzakażenie bakteryjne.

Czy są jakieś specjalne leki zapobiegające nowemu koronawirusowi lub leczące go?

Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa (2019-nCoV).

Jednak osoby zakażone wirusem powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów, a osoby z ciężką chorobą powinny otrzymać zoptymalizowaną opiekę podtrzymującą. Niektóre konkretne terapie są badane i zostaną przetestowane w ramach badań klinicznych. WHO pomaga przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe z szeregiem partnerów lub partnerami.

Podsumowanie

Jak widzisz, na stan dzisiejszy nie ma opracowanej szczepionki ani opracowanych metod leczenia na chorobę koronawirusa. Lekarze (a więc również i ja) powinni informować Was wszystkich o tym niebezpiecznym wirusie.

Najważniejszą dla nas rzeczą jest zachowanie spokoju, nie sianie plotek i DBANIE O HIGIENĘ! Jak zauważyłeś. Najczęściej pojawiającym się zdaniem jest STOSUJ HIGIENICZNY TRYB ŻYCIA I CZĘSTO MYJ RĘCE. I naprawdę o to zadbajcie. Cały czas!

Pozdrawiam Was serdecznie, dbajcie o siebie i innych
Bądźcie zdrowi

 

Agata Gawrychowska
Dr n.med. lekarz dentysta
ortodonta, chirurg, protetyk

 

Stomadental Rybnik
Gabinet Stomatologiczny Anita Mendrek Białasiewicz Zabrze