fbpx

 

O śnieżnobiałym uśmiechu marzy każdy z nas. W końcu stan zdrowia i wygląd naszych zębów to nasza wizytówka. Jednak picie kawy, herbaty czy palenie papierosów mogą sprawić, że na naszych zębach pojawią się nieestetyczne przebarwienia. Dlatego coraz bardziej popularne staje się wybielanie zębów. Jak jednak wybrać najlepszą dla nas metodę wybielania?

Na początek skupię się, dosłownie troszkę, o budowie zęba. Ząb posiada warstwę wewnętrzną (zębina), oraz warstwę zewnętrzną (szkliwo). Dalej w szczegóły budowy już nie wchodźmy ;).

Zębina (warstwa wewnętrzna) jest żółta. Szkliwo (warstwa zewnętrzna) jest niebieskawo-białe lub półprzezroczyste, dzięki czemu zabłyśnie żółtawy kolor zębiny. Im grubsza zębina, tym bardziej żółte zęby.

Dlatego niektórzy ludzie mają po prostu ciemniejsze zęby. Żółte zęby nie sygnalizują problemu medycznego. Żółte zęby mogą być równie zdrowe jak białe. Żółknięcie jest nie tylko częstym skutkiem ubocznym plam z żywności i napojów (kawa, wino), ale także naturalną częścią procesu ich starzenia.

No dobrze, ale chcesz mieć bielsze zęby, jakie poczynić kroki? Czytaj dalej.

Zacznij od usunięcia kamienia nazębnego

Kamień nazębny to lepka, bezbarwna warstwa bakterii i węglowodanów. Porowata powierzchnia zmineralizowanej warstwy płytki nazębnej łatwo ulega przebarwieniom pod wpływem herbaty, kawy czy nikotyny, tworząc ciemniejsze obwódki przy powierzchni dziąseł (kamień naddziąsłowy). Zatem przynajmniej raz w roku usuń kamień. Zobaczysz, ile radości przyniesie Tobie taki zabieg.

Piaskowanie na przebarwienia i osady nazębne

Osady i przebarwienia powstają pod wpływem czynników zewnętrznych. Pojawiają się najczęściej u osób pijących kawę, herbatę, palących papierosy. Przebarwienia tworzą się również po napojach i sokach owocowych.

Najlepsze efekty czyszczenia zębów i usuwania osadu daje zastosowanie tzw. piaskowania. Dokładnie usuwa osad z powierzchni zębów, w pęknięciach szkliwa, bruzdach, w ciasnych przestrzeniach międzyzębowych. Systematyczne usuwanie osadu tą metodą pozwala uzyskać efekt lśniących, zadbanych zębów. Zabieg piaskowania zębów pełni jednocześnie funkcję profilaktyczną – niszczy bakterie powodujące próchnicę.

Uważaj na preparaty z drogerii

Hmm. Wybielanie zębów przy pomocy preparatów dostępnych w sklepach dają mizerne efekty, a ich działania nie da się porównać z zabiegiem profesjonalnym. Również niewielkie rezultaty otrzymamy stosując szyny wybielające, zakupione w aptece czy drogerii. Wykonane są one w rozmiarze standardowym i trudno je dokładnie dopasować do Twoich powierzchni zębów. Preparat może wydostawać się do jamy ustnej, powodować podrażnienia dziąseł, a nawet dolegliwości gastrologiczne. Nie mówię, że to zła metoda. Jednak proszę Cię, jeśli się na nią zdecydujesz – uważaj!

Wybielanie zębów metodą BEYOND

Wybielanie wszystkich zębów, powinno być wykonane w gabinecie stomatologicznym. Najnowsza metoda – to wybielanie zębów systemem BEYOND. Efekty są rewelacyjne i nieporównywalne do innych metod. To prawdziwy przełom w dziedzinie kosmetyki stomatologicznej!

Na zęby nakładany jest żelowy preparat wybielający, który pod wpływem naświetlania usuwa przebarwienia ze szkliwa zęba. Przed zabiegiem konieczne jest usunięcie kamienia i osadu.

Zabieg wybielania metodą Beyond, jest całkowicie bezpieczny. Składniki żelu oparte są na wodnych substancjach, które w żaden sposób nie uszkadzają szkliwa. Wybielanie zębów tą metodą, jest bezbolesne i odbywa się podczas jednej wizyty, w kilku krótkich cyklach. Po ukończeniu wybielania zębów zaleca się tzw. białą dietę przez 48 godzin, by utrzymać efekt zabiegu. Podczas białej diety nie należy palić papierosów ani spożywać barwionych pokarmów i napojów. Efekty wybielania zębów metodą Beyond utrzymują się nawet do dwóch lat.

Co dalej?

Niezależnie, którą metodę wybierzesz sprawdź siebie, czy nadal dobrze myjesz zęby (okrężne, delikatne ruchy szczoteczką, od dziąseł, aż po koniec zęba. Najpierw zewnętrz, potem wewnątrz). Codziennie używaj nici dentystycznej.

 

🦷💖🦷💖🦷💖🦷

Do zobaczenia!

Agata Gaw­ry­chow­ska
Dr n. med. lekarz den­ty­sta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk

Zapraszam do siebie na leczenie zębów. Przyjmuję pacjentów z Zabrza, Rybnika, Katowic i całego Śląska. 

gabinet dr. Anity Mendrek-Białasiewicz w Zabrzu: https://anitamendrek.pl/

– oraz –

gabinet Stomadental w Rybniku: https://stomadental.pl/