fbpx

Słysząc słowa: „Trzeba usunąć zęba” niemal zawsze pojawia się nam przed oczyma przerażająca wizja zawierająca nieprzyjemnie rwące narzędzia i ogromną dawkę bólu. Tu jednak możemy spać spokojnie. Choć fakt konieczności wyrwania zęba nigdy nie jest przyjemny (w końcu tracimy przecież zęba), teraz już nie musimy obawiać się wiążącego z tym bólem. Nowoczesne sposoby usuwania zębów stanowią minimum niedogodności.

Nowoczesna ekstrakcja zęba

Usunięcie zęba to zabieg nazywany ekstrakcją. Zabieg ten wchodzi w zakres chirurgii stomatologicznej i polega on na usunięciu zęba z zębodołu. Nim jednak przeprowadzi się ten zabieg, konieczne jest odpowiednie przygotowanie oraz przeprowadzenie procedur. Pierwszym krokiem jest dokładny wywiad lekarski. Podczas niego lekarz stomatolog zbiera dokładne dane o ewentualnych chorobach pacjenta, a także o tym, czy pacjent nie jest przypadkiem uczulony na jakiś środek znieczulający. Ekstrakcję poprzedza wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, dzięki czemu możliwe będzie ocenienie stanu uzębienia pacjenta.
Jak przebiega sama ekstrakcja? Przede wszystkim jest ona szybka i jak najmniej bolesna, a to dzięki wykonaniu miejscowego znieczulenia. Następnie stomatolog za pomocą specjalnych narzędzi poluzowuje ząb, który usuwa z zębodołu. Nie ma więc mowy o jakimś „szarpaniu na siłę”. Po usunięciu zęba powstały otwór jest zabezpieczany szwem. Po zabiegu konieczne jest kilka dni rekonwalescencji. W tym czasie konieczna jest właściwa pielęgnacja jamy ustnej, a w przypadku silnego bólu można sięgnąć po zimne okłady lub nawet środki przeciwbólowe. W tym czasie pacjent jest na diecie papkowo-płynnej, a w przypadku wystąpienia gorączki lub krwawienia. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Wskazania do usunięcia zęba:

Najczęstszą przyczyną konieczności usunięcia zęba jest zaawansowana próchnica. Mylne jest jednak sądzenie, że tylko w jej przypadku dochodzi do konieczności przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji zęba. Wśród innych wskazań do usunięcia zęba można wskazać m.in. zapalenie miazgi, zgorzel i martwica, która uniemożliwia leczenie kanałowe, złamanie zęba wielokorzeniowego lub korony, która uniemożliwia odbudowę protetyczną oraz usunięcie zębów mądrości.

W tych przypadkach, w których możliwe jest leczenie zęba, będzie to czynione. Ekstrakcja jest poprzedzona szczegółowym badaniem, aby upewnić się, czy nie da się inaczej uratować zęba. Jeśli jest to możliwe, a np. złamany ząb podlega może rekonstrukcji protetycznej, stomatolog z pewnością od razu o tym poinformuje.

Jak znaleźć dobrego chirurga stomatologa? (Tutaj znajdziesz więcej informacji).

Przeciwskazania

Są sytuacje, kiedy konieczne jest zrezygnowanie z ekstrakcji. Tak jak wyleczenie opryszczki, która też jest przeciwskazaniem, jest zwykle kwestią dni, tak nieregulowane ciśnienie, choroby serca, wątroby czy nerek mogą być trwalszym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu. Z tego też powodu konieczne jest poinformowanie lekarza stomatologa o wszystkich problemach zdrowotnych, aby ten mógł poprawnie ocenić stan pacjenta. W razie czego: stomatolog poinformuje o tym, dlaczego nie można przeprowadzić zabiegu i czy w przyszłości będzie to możliwe.

… zapraszam do siebie lub Pani Anity Mendrek 😀

GDZIE:
Stoma- Dental Rybnik w Rybniku
ul. Jana Kotucza 36,
44-200 Rybnik
Numery kontaktowe:📞🦷
kom: 784-058-179
tel: 32 440-22-12
tel: 32 440-22-68

– oraz

https://anitamendrek.pl w Zabrzu
ul. Mikołaja Gogola 9
41-814 Zabrze
Numery kontaktowe:📞🦷
kom: 601-977-153
tel: 32 271-55-72

Do zobaczenia!

Nowoczesne usuwanie zęba Agata Gawrychowska dentysta chirurg Anita Mendrek

Agata Gaw­ry­chow­ska
Dr n. med. lekarz den­ty­sta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk