Chirurgia stomatologiczna – dziedzina medycyny zajmująca się chirurgicznym leczeniem jamy ustnej i okolic. Pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku jako specjalizacja stomatologiczna wymagająca ogólnego przygotowania chirurgicznego. Jest to jedna z dwóch specjalności dentystycznych (obok ortodoncji) uzyskanych w Polsce, których wzajemne uznanie przez państwa członkowskie UE zostało zagwarantowane w Traktacie o Przystąpieniu.
Zakres chirurgii stomatologicznej
Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo–twarzowego i specjalistę laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w okolicy czaszkowo–twarzowej, jest zróżnicowany i zależy od umiejętności posiadanych przez chirurga. Najczęściej wykonywane zabiegi w chirurgii stomatologicznej obejmują:
- ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze nieekstrakowanych), ekstrakcje zębów mądrości,
- odsłaniając zęby zatrzymane w łuku,
- tworzywa sztuczne połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
- leczenie ropni i przetok ustno–twarzowych,
- resekcje wierzchołka korzenia, hemisekcje,
- procedury usuwania włókniaków, nabłoniaka, śluzówki, brodawczaków i innych zmian błony śluzowej,
- chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
- podcięcie wędzidełka warg i języka
- procedury zatoki szczękowej – w tym chirurgia Caldwella–Luca i zabiegi endoskopowe,
- protetyka implantów dentystycznych,
- leczenie łagodnych guzów i niektórych postaci złośliwych guzów jamy ustnej i warg, a także guzów nowotworowych,
- operacja torbieli twarzoczaszki,
- terapia ortopedyczna złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęki i żuchwy,
- leczenie farmakologiczne i chirurgiczne chorób ślinianek i stawów skroniowo–żuchwowych,
- leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki,
- zabiegi chirurgii interwencyjnej.
Jak pokonać strach przed wizytą u dentysty?
Każdy z nas powinien od czasu do czasu odwiedzać dentystę. Niektórzy mają szczęście, a ich zęby są wyjątkowo odporne na uszkodzenia i bakterie. Inni, choć bardzo dbają o higienę jamy ustnej, zmagają się z próchnicą. Jednak nikt nie przegapi wizyty u specjalisty. Regularne kontrole są ważne, ponieważ o wiele łatwiej jest zapobiegać drobnym uszkodzeniom i infekcjom niż leczyć rozległe wady i stany zapalne. Jednak przed wizytą w gabinecie dentystycznym wielu z nas nie przestaje panikować.
Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najczęstszych fobii wśród Polaków. Niestety staje się przyczyną unikania wizyt u dentysty i zaniedbywania stanu zębów, a w konsekwencji chorób jamy ustnej. W takich przypadkach interwencja lekarza będzie musiała być znacznie poważniejsza. Jak pokonać strach przed dentystą?
Jeśli fobia związana z wizytą u dentysty jest zbyt duża, nie możemy sobie z tym poradzić sami. Konieczna jest wizyta u psychologa. Na szczęście terapia fobii jest niezwykle krótka i prawie zawsze skuteczna – warto zaryzykować, aby raz na zawsze pozbyć się nieuzasadnionego strachu. Pacjenci mogą mniej bać się dentysty i mogą próbować sami wyeliminować lęk. Regularne wizyty u dentysty są z pewnością korzystne – po pierwsze, przyzwyczajamy się do sytuacji, a po drugie, nie pozwalamy na rozwój próchnicy i potrzebę bardziej zaawansowanych zabiegów. Możemy poprosić dentystę, aby zaplanował dla nas trochę więcej czasu. Warto również umówić się, że w czasie zabiegu wysyłamy umówiony znak/gest wskazujący, że dyskomfort jest zbyt silny – specjalista na chwilę przerwie zabieg. Takie małe kroki są niezwykle pomocne w eliminowaniu strachu przed dentystą.
Innym rozwiązaniem jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, które popularnie jest nazywane narkozą. Co ważne pacjent może być „pod narkozą” jednorazowo nawet do 6 godzin. W tym czasie może być poddawany leczeniu w zakresie chirurgii stomatologicznej, ale także leczenie np. zachowawcze czy protetyczne.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, umów się ze mną na konsultację. Jako doświadczony stomatolog z przyjemnością odpowiem na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. Na co dzień przyjmuję w Zabrzu i Rybniku. Razem dobierzemy odpowiednie leczenie dla Ciebie!
Do zobaczenia!
Agata Gawrychowska
Dr n. med. lekarz dentysta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk
Dla przypomnienia, pracuję na Śląsku 🙂
https://agatagawrychowska.pl/gdzie-pracuje/
lub bezpośrednio podaję linki:
– oraz
Najnowsze komentarze