fbpx

Problem krzywych zębów, znany jest już od wielu wieków, a krzywe zęby istnieją już od czasów neandertalczyka. Archeolodzy również potwierdzili, że znaleźli egipskie mumie z metalowymi opaskami owiniętymi wokół zębów.

Ortodoncja – bo o tym dziś rozpisuję – jej nazwa pochodzi od greckich słów orthos-prosty i odous-ząb. Pierwsze wzmianki o poprawie ustawienia zębów znalazły się w dziele Hipokratesa „Corpus Hippocratum”, w którym pisał o nieprawidłowo rosnących zębach.

Pierwszy aparat ortodontyczny

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Diagramme_de_Pierre_Fauchard_sur_la_restauration_des_dents.jpg

Pierwszy aparat ortodontyczny (zwany łukiem ekspansywnym) wprowadzony został dopiero w 1728r. przez francuza Pierre’a Faucharda. Leczenie polegało przywiązaniu kawałka szlachetnego metalu w kształcie podkowy, który dosłownie przywiązywało się do zębów, aby je wyrównać. Pierr Fauchard był również propagatorem usuwania kamienia nazębnego (o kamieniu nazębnym pisałam [tutaj]).

Pierwszy specjalista ortodonta

Był nim Amerykanin Edward Angle, który został nazwany „ojcem nowoczesnej ortodoncji”. W 1899r. Edward Angle, opisał używaną do dzisiaj, klasyfikację wad zgryzu opartą na wzajemnym stosunku pierwszych stałych trzonowców szczęki oraz żuchwy. W 1900 roku założył w St. Louis pierwszą na świecie szkołę dla ortodontów – Angle’s School of Orthodontia. W 1906 roku opracował cienkołukowy aparat stały, który zastąpił używane dotychczas aparaty ortodontyczne.

Tyle zatem o historii, czym dzisiaj jest ortodoncja?

Ortodoncja dzisiaj

Obecnie, ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji dentystycznych. Ogromna popularność leczenia ortodontycznego sprawiła, że wzrosło zainteresowanie poprawą wyglądu uzębienia i estetyki twarzy.
Początkowo leczenie ortodontyczne było ukierunkowane na leczenie nastolatków. Dziś, w miarę postępu naukowego, około 30% pacjentów ortodontycznych to osoby dorosłe.

Zalety wyrównania zębów

Poprawa wyglądu
Największą zaletą leczenia ortodontycznego jest poprawa wyglądu twarzy i jakości życia. Twoje oczy i twój uśmiech to pierwsze dwa miejsca, na które ludzie patrzą, kiedy Cię spotykają po raz pierwszy. Oba są naprawdę, potężnymi czynnikami jak jesteś postrzegana i jak Ty postrzegasz siebie.
Ortodoncja jest nie tylko ważna w ochronie i przedłużaniu młodzieńczego wyglądu, ale może również pomóc odwrócić widoczne oznaki starzenia się u osoby dorosłej.

Oprócz ogromnych korzyści, jakie ortodoncja ma wpływ na wygląd, może czasami być korzystna dla zdrowia jamy ustnej, ułatwiając czyszczenie zębów, zapewniając odpowiedni zgryz.

Zmniejszenie uszkodzeń zębów
Kiedy zęby są zdeformowane, często ulegają uszkodzeniom w wyniku zderzeń między nimi, co powoduje utratę szkliwa, i może doprowadzać do kolejnych problemów dentystycznych. Oczywiście ortodonta może w tym pomóc.

Pomoc w zaburzeniach mowy
Nieprawidłowy zgryz wpływa na naszą złą wymowę. Upośledzenie mowy jest poważnym problemem, który dotyka wiele dzieci, a nawet dorosłych. Możesz, również temu zaradzić dzięki leczeniu ortodontycznym.

Kiedy pójść do ortodonty?

Chociaż leczenie ortodontyczne, może być skuteczne w każdym wieku, American Dental Association sugeruje, że ocena ortodontyczna powinna być przeprowadzana w wieku około siedmiu lat. Im wcześniej rozpocznie się leczenie ortodontyczne, tym szybciej uda się rozwiązać ewentualne problemy.

Co dalej?

Jeśli potrzebujesz leczenia ortodontycznego – zapraszam oczywiście do siebie, do kliniki na konsultacje.

W leczeniu ortodontycznym, postępuję wg kolejności:
– pobrania wycisków i wykonania modelów diagnostycznych
– przeprowadzenia analizy zwarcia i artykulacji
– wykonania zdjęć
– następnie dochodzimy do omówienia planu leczenia, w zależności od Twojego wieku i rodzaju wady.

Pamiętaj, że tylko idealnie postawiona diagnoza, a następnie odpowiedni dobór aparatów, nakładek, może korzystnie wpłynąć na zdrowy wygląd Twojej jamy ustnej. Jeśli źle będą dobrane, mogą wyrządzić Tobie więcej krzywdy niż pożytku.

W kolejnym artykule, napiszę więcej o metodach leczenia ortodontycznych 🙂

 

Agata Gawrychowska
Dr n.med. lekarz dentysta
ortodonta, chirurg, protetyk

Tutaj przyjmuję swoich pacjnetów na leczenie ortodontyczne:

Stomadental – Rybnik

Gabinet Stomatologiczny Anita Menderek – Zabrze