fbpx

Ósemki – to kłopotliwe zęby mądrości i niestety nie dodają nam tej mądrości. Wyrzynają się najczęściej pomiędzy 18 a 25 rokiem życia.

Jak pozostałe zęby trzonowe, służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu, lecz nie zawsze wyrastają całkowicie i dobrze się rozwijają. Uszkodzone zęby mądrości mogą powodować ból, uszkodzenie innych zębów i inne problemy dentystyczne. Niestety ze względu na ich umiejscowienie są trudne do czyszczenia, i mogą być bardziej podatne na próchnicę i choroby dziąseł niż inne zęby.

Uszkodzone zęby mądrości, które powodują ból lub inne powikłania dentystyczne, są zwykle usuwane. Niektórzy dentyści i chirurdzy jamy ustnej zawsze zalecają usuwanie zębów mądrości. Nawet tych, które nie powodują żadnych objawów. Tylko po to by zapobiec przyszłym problemom.


Objawy uszkodzonych ósemek

 

Gdy ósemka zostaje zainfekowana, uszkadza inne zęby lub powoduje inne problemy. Wówczas mogą wystąpić niektóre z następujących objawów:

– spuchnięte, krwawiące dziąsła
– ból szczęki
– obrzęk wokół szczęki
– nieświeży oddech
– nieprzyjemny smak w ustach
– trudności z otwieraniem ust

 

Dlaczego tak się dzieje?

 

Główną przyczyną problemów z zepsutymi zębami mądrości jest brak wystarczającego miejsca, aby zęby mogły się swobodnie wyrżnąć i normalnie się rozwijać.

Jak wcześniej pisałam, zęby mądrości zwykle pojawiają się między 18 a 25 rokiem życia. Niektórzy z nas mają zęby mądrości, które pojawiają się bez żadnych problemów i prawidłowo układają się za drugimi zębami trzonowymi. Jednak w wielu przypadkach zęby są zbyt zatłoczone, aby mogły się normalnie rozwijać. Wówczas, ósemki zostają uwięzione.

problemy z ósemkami

 

Uwięziona ósemka może pojawić się częściowo, tak że część korony jest widoczna (ósemka jest częściowo uwięziona), lub nigdy nie może przedrzeć się przez dziąsła (ósemka jest w pełni uwięziona). Taka ósemka uwięziona częściowo lub całkowicie może:

– rosnąć pod kątem do następnego zęba (drugiego trzonowca)
– rosnąć pod kątem w kierunku tylnej części ust
– rosnąć pod kątem prostym do innych zębów, tak jakby ząb mądrości „leżał” w kości szczęki
– rośnie prosto w górę lub w dół jak inne zęby, ale pozostaje uwięziony w kości szczęki

Powikłania spowodowane przez ósemki

 

Zęby mądrości mogą powodować kilka problemów w jamie ustnej:

Uszkodzenie innych zębów. Jeśli ząb mądrości naciska na drugi trzonowiec, może jego uszkodzić lub zwiększyć ryzyko infekcji w tym obszarze. Nacisk może również powodować problemy z stłoczeniem pozostałych zębów lub wymagać leczenia ortodontycznego w celu wyprostowania wszystkich zębów.

Torbiele. Ząb mądrości rozwija się w worku w kości szczęki. Worek wypełnia się płynem, tworząc torbiel, która może uszkodzić szczękę, zęby i nerwy. Rzadko rozwija się guz – zwykle nienowotworowy (łagodny). To powikłanie może wymagać usunięcia tkanek i kości.

Próchnica. Zęby mądrości są bardziej narażone na próchnicę niż inne zęby. Dzieje się tak, ponieważ zęby mądrości są trudniejsze do czyszczenia, a żywność i bakterie łatwo wpadają w pułapkę między dziąsłem a zębem.

Choroba dziąseł. Trudności w czyszczeniu dotkniętych, częściowo wyrżniętych zębów mądrości zwiększają ryzyko rozwoju bolesnego, zapalnego stanu dziąseł.

 

Zapobieganie

 

Niestety, nie można powstrzymać pojawienia się ósemek i nie lekceważ tego problemu!

Regularnie odwiedzaj stomatologa, poproś aby skontrolował Twoje zęby mądrości. Jeśli zaniedbasz te zęby, możesz mieć coraz większe problemy. Stany zapalne, torbiele, dodatkowe usunięcie siódemki, bóle migrenowe, problemy ze stawami – to wszystko może Ci się przytrafić.

Możesz również zgłosić się do mnie. ZAPRASZAM.

Najpierw pooglądam Twoje „ósemki”, zrobię zdjęcie rentgenowskie, zaproponuję leczenie lub ich usunięcie. Zrobię to tak, abyś jak najmniej odczuła ból. Jeśli po usunięciu ósemek będziesz źle się czuła, zawsze Ciebie przyjmę. Nie zostawię Ciebie bez opieki!

Do zoba­cze­nia!

Agata Gaw­ry­chow­ska
Dr n. med. lekarz den­ty­sta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk

 

Dla przypomnienia, pracuję na Śląsku 🙂
https://agatagawrychowska.pl/gdzie-pracuje/