Ugryzłaś jabłko, i próbujesz zacząć rozmawiać z koleżanką o wczorajszej lekcji matematyki. Nagle coś wydaje się zabawne – wypadł jeden z Twoich zębów! Złapałaś ząb i trzymasz w swojej ręce. Dokładnie mu się przyglądasz. W ustach czujesz dużą pustą przestrzeń i pewnie możesz przebić przez nią słomkę do picia ;).
Czy, zanim włożyłaś ząb pod poduszkę, wiedziałaś, że to coś, to znacznie więcej niż zwykła mała kosteczka? Pojedynczy ząb ma wiele różnych części, które sprawiają, że on naprawdę żyje i jest bardzo pomocny. Zęby odgrywają ważną rolę w codziennym życiu. Nie tylko pozwalają Ci jeść rzeczy takie jak jabłka, ale także pomagają mówić. Porozmawiajmy więc dziś o „podróży do Twojego zęba”.
Mleczaki
W przeciwieństwie do Twojego serca lub mózgu, Twoje zęby nie były gotowe do pracy od dnia narodzin. Chociaż dzieci mają już zaczątki pierwszych zębów, jeszcze przed urodzeniem, zęby nie stają się widoczne, dopóki dzieci nie będą miały około 6 do 12 miesięcy.
Po wyrżnięciu pierwszego zęba, zaczyna się pojawiać ich coraz więcej. Większość dzieci ma swój pierwszy zestaw zębów w wieku 3 lat. Są to tak zwane zęby pierwotne, zęby mleczne lub potocznie zwane mleczakami. W sumie jest ich 20.
Zdjęcie, na którym widać kiedy pojawiają sie pierwsze mleczaki.
Kiedy dziecko osiąga wiek 5 lub 6 lat, zęby zaczynają wypadać jeden po drugim. Mleczak wypada, ponieważ jest wypychany przez znajdujący się za nim ząb stały. Powoli wyrastają zęby stałe i zajmują miejsce zębów mlecznych. W wieku około 12 lub 13 lat większość dzieci traci wszystkie mleczaki. W ich miejsce pojawiają się zęby stałe.
W sumie jest 32 zębów stałych – o 12 więcej niż pierwotnych. Większość ludzi ma jeszcze cztery dodatkowe zęby (zwane zębami mądrości), które rosną z tyłu jamy ustnej, dopiero gdy mamy od 17 do 25 lat. Uzupełniają one zestaw 32 zębów dla dorosłych.
Podróż w głąb zęba
Przyjrzyjmy się teraz naszym własnym zębom. Spójrz w lustro, uśmiechnij się, pokaż zęby i popatrz na nie. Część zęba, którą widzisz, która nie jest pokryta dziąsłem, to korona. Korona każdego zęba pokryta jest szkliwem, które jest bardzo twardą i często błyszcząca powłoką. Szkliwo działa jak osobisty pancerz zęba i jest barierą, która chroni wewnętrzne części zęba.
Budowa zęba
Gdybyś była w stanie oderwać szkliwo, doszłabyś do zębiny. Zębina to największa część zęba. I już nie jest, tak twarda jak szkliwo. Zębina chroni najbardziej wewnętrzną część zęba, zwaną miazgą.
Miazga jest miejscem, w którym znajdują się zakończenia nerwowe każdego zęba i dopływu krwi. Kiedy jesz gorącą zupę, lub bardzo zimne lody, lub masz dziurę w zębie, wtedy boli Ciebie Twoja miazga. Jak to wygląda? Prosto nerwami do mózgu i z powrotem. Zakończenia nerwowe w miazdze wysyłają do mózgu wiadomości o tym, co się dzieje („Lody są za zimne!”) i następnie czujesz zimno w zębach. Miazga zawiera również naczynia krwionośne zęba, które karmią ząb i utrzymują go przy życiu i zdrowiu.
Następnie miazga schodzi aż do korzenia zęba, który znajduje się pod dziąsłem. Wgłębiamy się bardziej i mamy cement, który tworzy korzeń zęba i jest zakotwiczony w kości szczęki.
Rodzaje zębów
Prawdopodobnie zauważyłaś, że masz różne rodzaje zębów stałych. Wiedz, że każdy z nich ma swoją funkcję.
Dwa przednie zęby i zęby po obu stronach są siekaczami. Mamy ich po cztery na górze i cztery na dole.
Rodzaje zębów
Siekacze (albo jedynki i dwójki) mają kształt drobnych dłut, a ich płaskie końce są nieco ostre. Zęby te służą do krojenia i siekania żywności. Przypomnij sobie jabłko, które zjadłaś: za pomocą siekaczy chrupiesz skórkę jabłka.
Spiczaste zęby obok siekaczy nazywane są kłami (albo trójki). Razem cztery, dwa na górze i dwa na dole. Są spiczaste, i ostre, pomagają rozrywać jedzenie.
Obok kłów znajdują się przedtrzonowce, które są również nazywane zębami dwudzielnymi (albo czwórki i piątki). W sumie masz osiem przedtrzonowców, cztery na górze i cztery na dole. Będziesz musiała otworzyć nieco szerzej usta, aby zobaczyć te zęby, ale kiedy to zrobisz, zauważysz, że ich kształt jest zupełnie inny niż siekacze i kły. Przedtrzonowce są większe, silniejsze i mają wypukłości, co czyni je idealnymi do kruszenia i mielenia żywności.
Jeśli otworzysz usta naprawdę szeroko, zobaczysz swoje zęby trzonowe (albo szóstki i siódemki). Masz ich osiem, cztery na górze i cztery na dole. Czasami nazywane są one 6-letnimi trzonowcami i 12-letnimi trzonowcami, ponieważ jest to mniej więcej w czasie, kiedy się pojawiają.
Trzonowce są najtwardsze z tej grupy. Są jeszcze szersze i silniejsze niż przedtrzonowce i mają więcej grzbietów. Trzonowce ściśle współpracują z Twoim językiem, aby pomóc Ci przełknąć jedzenie. W jaki sposób? Język zamiata przeżuty pokarm do ust, gdzie zęby trzonowe mielą go, aż zostanie zmiażdżony i gotowy do połknięcia.
Jak wspomniałam wcześniej, ostatnie zęby, to zęby mądrości (albo ósemki). Są to tak zwane trzecie zęby trzonowe. Są całkowicie w tyle ust, po jednym w każdym rogu.
Czasami może być konieczne usunięcie zębów mądrości, ponieważ mogą powodować problemy w jamie ustnej. Niektórzy uważają, że zęby mądrości mogły być używane miliony lat temu, kiedy ludzie mieli większe szczęki i jedli pokarm, który wymagał dużo żucia. Uważa się, że nazywane są zębami mądrości, ponieważ pojawiają się w późniejszym życiu, gdy młody człowiek staje się starszy i mądrzejszy.
Mówisz również dzięki zębom
Twoje zęby świetnie nadają się nie tylko do jedzenia, ale potrzebujesz ich również do wymowy dźwięków. Zęby pracują z językiem i wargami, aby pomóc Ci tworzyć dźwięki. Spróbuj powiedzieć powoli słowo „ząb” i zauważ, jak Twój język najpierw prawie dotyka we wnętrze górnych siekaczy, wytwarzając twardy dźwięk „z”, a następnie wchodzi w dolne zęby, aby wydać dźwięk „ąb”.
A teraz zaśpiewaj „la la la la la”. Za każdym razem, gdy wydajesz dźwięk „l”, zwróć uwagę na to, co dzieje się z zębami i językiem.
Dbaj o zęby
Mycie zębów pastą z fluorem jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o utrzymanie zębów w doskonałej formie. Staraj się myć po każdym jedzeniu lub co najmniej dwa razy dziennie. Szczególnie ważne jest szczotkowanie przed snem.
Najlepszym sposobem na szczotkowanie zębów jest wykonywanie małych kółek przy każdym zębie. Od góry do dołu, a nie tylko na boki. Korzystaj z nici dentystycznej by wyczyścić przestrzeń między zębami. Ten zabieg usunie resztki jedzenia i płytkę nazębną. Możesz także umyć język, aby zachować świeży oddech! Zalecam również płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami.
Ważne jest również, aby regularnie odwiedzić swojego ulubionego dentystę. Podczas wizyty dentysta zwróci uwagę na wszelkie problemy oraz wyczyści i wypoleruje Twoje zęby. Czasami wykona zdjęcia rentgenowskie, aby uzyskać lepszy obraz tego, co dzieje się w jamie ustnej. Podczas pobytu możesz również otrzymać leczenie fluorkiem.
A pomiędzy wizytami u dentysty możesz zapobiegać problemom, jedząc mniej słodkich przekąsek i słodkich napojów. Cukier może spowodować pojawienie się próchnicy lub ubytków. Ale, jeśli już teraz zadbasz o zęby, będziesz jadła twarde jabłka, bez obawy, że wyleci Tobie jakikolwiek ząb!
Chcesz abym pooglądała Twoje zęby i zadbała o Twój piękny uśmiech? Podaję link gdzie pracuję i łatwo mnie znaleźć:
https://agatagawrychowska.pl/gdzie-pracuje/
Do zobaczenia!
Agata Gawrychowska
Dr n. med. lekarz dentysta
ortodonta, chirurg, protetyk
Najnowsze komentarze