Problem odsłoniętych szyjek zębowych – któż nie słyszał o takim schorzeniu i niedogodności, która przysparza bardzo wiele nieprzyjemnych odczuć i sprawia, że zęby wyglądają nieestetycznie. Niektórym wydaje się, że odsłonięte szyjki zębowe są przyczyna nieodpowiedniej higieny jamy ustnej – oczywiście może tak być, ale nie jest to jedyny czynnik determinujący takie schorzenie. Jest to bardzo złożony problem, który ma kilka przyczyn i z każdą z nich powinno walczyć się w inny sposób.
Poniżej przedstawię 5 przyczyn powstawania obniżonych szyjek zębowych, ale na początek po krótce powiem czym tak właściwie, z punktu widzenia dentysty, są odsłonięte szyjki zębowe. Szyjki zębowe są mocno unerwione, a ich jedyną osłoną jest tkanka przyzębia. Niestety często, z wielu przyczyn, o czym poniżej, dochodzi do cofania się dziąseł, co doprowadza do powstania odsłoniętych, niezabezpieczonych, szyjek zębowych.
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej
Przedstawiając przyczyny cofania się dziąseł, warto zacząć od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, a mianowicie nieprawidłowego szczotkowania. Tak, tak – szczotkować też trzeba umieć – nie wystarczy jedynie odhaczać umycia zębów. Niestety bardzo często technika szczotkowania, zamiast poprawiać kondycję zębów, doprowadza do ich uszkodzenia. Wrogiem dziąseł jest zbyt mocne naciskanie, chaotyczne szorowanie i korzystanie z twardego włosia.
Nagromadzenie kamienia nazębnego
Kontynuując temat higieny jamy ustnej, warto przyjrzeć się także problemowi kamienia nazębnego. Często pojawia się on na wewnętrznej stronie zębów, dlatego też jest ciężki do zauważenia. Jednakże pomimo, że go nie widać na pierwszy rzut oka, powoduje bardzo wiele nieprzyjemnych zmian i dolegliwości, w tym także odsłonięte szyjki. Zmineralizowana warstwa płytki nazębnej ingeruje w dziąsła, sprawiając ich stopniowe obniżanie. Kamień, który zignorujemy, staje się coraz cięższy do usunięcia, a jego powiększanie może doprowadzić nawet do zachwiania zęba. (O problemach kamienia nazębnego pisałam tutaj).
Luka w uzębieniu, czyli brak zęba
Usunięcie zęba, zwłaszcza znajdującego się w tylnej części jamy ustnej, dla wielu osób nie wiąże się z koniecznością uzupełnienia powstałej luki. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ brak zęba nie ma konsekwencji jedynie estetycznych. Jedna luka (wyłączając z tego luki po ósemkach) może sprawić, że sąsiadujące zęby będą chciały uzupełnić tę lukę. W takiej sytuacji dochodzi do przechylania się zębów, co doprowadza do odsłaniania szyjek po jednej stronie.
Nieprawidłowy zgryz
Problemy ze zgryzem mogą doprowadzać nie tylko do ścierania zębów, ale także do obniżenia dziąseł. Zależność jest bardzo prosta – krzywy zgryz, sprawia że niektóre zęby są bardziej obciążone i regularny nacisk, sprawia że dochodzi do recesji dziąseł.
Cienki biotyp
Brzmi to niezwykle tajemniczo, ale za tym określeniem stoi nic innego, jak uwarunkowania biologiczne danej osoby. Niektóre dziąsła są po prostu delikatniejsze i ich podatność na uszkodzenia i recesje jest większa.
Ratunek dla dziąseł
Oczywiście odkrycie szyjek zębowych nie jest zjawiskiem nieodwracalnym. Najlepiej byłoby unikać przyczyn tego nieprzyjemnego zjawiska, ale czasami jest na to za późno. Co w takiej sytuacji? Sposób leczenia zależy od źródła problemu – może wystarczyć wizyta u higienistki, ale czasami konieczne będzie leczenie ortodontyczne, protetyczne, a także działanie chirurga. Jedno jest pewne, nie możecie ignorować nawet drobnych zmian, ponieważ konsekwencje mogą być nieprzyjemne nie tylko dla oka, ale także dla codziennego komfortu.
Czy masz problem odsłoniętych szyjek zębowych?
Jeżeli czujesz, że doskwiera Tobie problem odsłoniętych szyjek zębowych…
zapraszam do siebie lub Pani Anity Mendrek
GDZIE:
STOMA DENTAL MEDICOVER w Rybniku
ul. Jana Kotucza 36,
44-200 Rybnik
Numery kontaktowe:
kom: 784-058-179
tel: 32 440-22-12
tel: 32 440-22-68
– oraz
GABINET DENTYSTYCZNY ANITA MENDREK w Zabrzu
ul. Mikołaja Gogola 9
41-814 Zabrze
Numery kontaktowe:
kom: 601-977-153
tel: 32 271-55-72
Do zobaczenia!
Agata Gawrychowska
Dr n. med. lekarz dentysta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk
Najnowsze komentarze