fbpx

Lęk przed wizytą u dentysty w naszym społeczeństwie jest dość powszechny. Dla niektórych takie wydarzenie spędza dosłownie sen z powiek, a wizja leczenie w gabinecie przyprawia o mdłości. Dentofobia potrafi doprowadzić do poważnych problemów związanych z uzębieniem. Poniżej przedstawiam 5 sposobów, które pomogą Wam zdobyć się na odwagę i pokonać strach.

Zadbaj o profilaktykę 

Jednym z najważniejszych elementów, który zdecydowanie obniży stres przed wizytą u dentysty, jest dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne przeglądy stomatologiczne. Warto wiedzieć, że nie każdy przegląd stomatologiczny kończy się potrzebą leczenia zębów. Systematyczne wizyty w celu sprawdzenia stanu uzębienia sprawią, że oswoisz się z miejscem, jakim jest gabinet. Dodatkowo zdecydowanie lepiej poznasz samego stomatologa.

Wybierz sprawdzonego dentystę

Część pacjentów, która boryka się z lękiem przed dentystą tłumaczy to niemiłymi przeżyciami z dzieciństwa. Na całe szczęście obecnie żyjemy w czasach, w których bez problemu możemy znaleźć osobę, która nam odpowiada online. Na różnych stronach internetowych czy w mediach społecznościowych znajdziesz ogrom opinii i szeroki wachlarz możliwości. Nie musisz decydować się na korzystanie usług osoby, której nie ufasz.

Stomatolog też człowiek!

Każdy dentysta jest również przede wszystkim człowiekiem. Nie bój się powiedzieć mu o tym, czego konkretnie się obawiasz. Warto uprzedzić o swoim lęku już podczas samego zapisywania się na wizytę. Dzięki temu stomatolog zagospodaruje dla Ciebie więcej czasu tak, abyś poczuł się komfortowo. 

Poproś o znieczulenie

Żyjemy w cudownych czasach i obecnie leczenie zęba nie musi wcale wiązać się z bólem. Znieczulenie stało się standardem, które pozwala na zdecydowanie bezbolesne wykonanie zabiegu. Czy wiesz, że znieczulenie nie musi być zastrzykiem? Oznacza to, że stomatolog poradzi sobie nawet wtedy, gdy obawiasz się igieł. Innym zabiegiem jest narkoza (tutaj o niej pisałam).

Nagroda mile widziana

Walka z obawami i lękiem niejednokrotnie jest dużym wyzwaniem. Już samo zadbanie o swoje zdrowie powinno być nagrodą samą w sobie. Jeżeli jednak wizyta u dentysty kojarzy Ci się negatywnie. to warto zadbać o zmianę tego skojarzenia. Pomyśl o przyjemnej aktywności lub małej rzeczy, która może być Twoją nagrodą za stawienie czoła temu, co jest dla Ciebie obecnie nie do przejścia. Może to być wyjście do teatru, spotkanie ze znajomymi czy wizyta w SPA. Oczywiście nie ma konieczności, aby był to wielki wydatek. Być może myślałeś o zakupie jakiejś książki czy innej drobnej rzeczy. A może po prostu cały dzień wolny od pracy będzie tym, czego potrzebujesz?

Co robić gdy strach jest nie do pokonania?

Doskonale wiem, że nie zawsze da się pokonać strach samodzielnie. Głęboka dentofobia jest poważnym problemem. Zawsze można skonsultować się z lekarzem i rozważyć pomoc w postaci leku na uspokojenie. Jednym z lepszych rozwiązań jest również wsparcie psychologiczne i rozpoczęcie terapii. Wszystko naturalnie zależy od indywidualnych uwarunkowań i stanu, w jakim znajduje się pacjent.

Mam nadzieję, że regularnie sprawdzasz stan Twojego uzębienia, a jeżeli obawiasz się wizyt u dentysty, to ten artykuł powinien pomóc oswoić się z tym trudnym dla Ciebie zagadnieniem. Trzymam kciuki za to, żebyś spotkał na swojej drodze stomatologa, który odczaruje wszelkie negatywne przekonania. Bo przecież zadbane, żeby to brak bólu i przede wszystkim piękny i zdrowy uśmiech!

… zapraszam do siebie  😀

Do zobaczenia!

 

Agata Gaw­ry­chow­ska
Dr n. med. lekarz den­ty­sta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk