fbpx

Szczoteczka do zębów

Jest przedmiotem codziennego użytku, na co dzień nie zwracamy na nią właściwie uwagi. Tymczasem jej historia pełna jest zwrotów. Szczoteczka do zębów, jaką znamy, powstała bowiem całkiem niedawno.

Wiadomo na pewno, że wynaleziono ją w Chinach, najprawdopodobniej na przełomie VIII i IX w. n.e. – Pierwotnie szczoteczki wyposażone były naturalne włosie osadzone prostopadle do elementu mocującego – opowiada Piotr Zarzycki z Muzeum Techniki. – Wykorzystywano też do tego dość elastyczne pędy różnych roślin. Jako elementu czyszczącego używano początkowo sproszkowanej fasolki mydlanej.

Ówczesne szczoteczki nie były tak twarde, by dokładnie czyścić zęby. Okazuje się jednak, że wówczas nie było to konieczne. – Zęby nie były narażone na rożnego rodzaju uszkodzenia tak, jak ma to miejsce dzisiaj. Dieta była zupełnie inna, mniej bogata w kwasy, które niszczą szkliwo – opowiada Aleksandra Wiśniewska z Shop Dent. – Wbrew pozorom tamte szczoteczki mogły więc być skuteczne. Dlatego być może w historii szczoteczki do zębów przez kilkaset lat nie zmieniło się właściwie nic.

W niektórych domach szczoteczki zastępowały wykałaczki, które jednak także były inne niż dziś. – Wykonywano je ze specjalnego drzewa, które wykazywało właściwości bakteriobójcze – mówi Zarzycki. -Gałązki przed użyciem namaczane były, zwłaszcza w bardziej zamożnych domach, w pojemniku z wodą różaną, dzięki czemu ładnie pachniały.

Zwrot w historii szczoteczki do zębów nastąpił dopiero w XVII w. Wówczas na rynek wprowadzono luksusowe szczoteczki również importowane z Chin. Miały one wykonane ze srebra, bądź złota, bogato zdobione rączki i naturalnego pochodzenia włosie. Ważnym krokiem był rok 1728, gdy to francuski lekarz Pierre Fucharre stworzył szczoteczkę do zębów, wykorzystując końskie włosie. – Było ono wystarczająco miękkie i elastyczne, by było skuteczne – mówi Zarzycki. Potem na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej szczoteczek, szczególnie w Anglii, Niemczech i Francji. Pierwszy patent przyznano jednak dopiero 1857 roku.

Wpis ukazał się w:
https://www.polskieradio.pl/10/3940/Artykul/1271191,Szczoteczka-do-zebow-historia-niezwyklego-wynalazku