fbpx

Słysząc o chirurgii stomatologicznej, od razu mamy skojarzenia ze skomplikowanym i bolesnym zabiegiem. Strach jest zrozumiały, ale niepotrzebny, ponieważ cały zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Jedyne co możesz poczuć, to delikatny ucisk w operowanym miejscu.

 

Wskazania do chirurgicznego usunięcia zęba

 

Obecnie chirurgia stomatologiczna jest na bardzo wysokim poziomie i nadal się rozwija. Nie zawsze usunięcie zęba jest konieczne i lekarz podejmuje taką decyzję po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz dodatkowych badaniach. Jeśli ząb nie nadaje się do leczenia, niestety trzeba go usunąć. Najczęściej dzieje się tak w wyniku zaawansowanych stanów chorobowych.
Sytuacja wygląda jednak trochę inaczej, gdy mamy do czynienia z leczeniem ortodontycznym. Lekarz po wykonaniu dokładnych badań i analizie może usunąć jeden lub kilka zębów.

 

Przygotowania do zabiegu

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o usunięciu zęba, stomatolog wykonuje lub zleca zdjęcia RTG. Jest to konieczne, aby zbadać, czy nie ma możliwości leczenia zęba. Dodatkowo po obejrzeniu zdjęcia, lekarz będzie wiedział, w którym miejscu należy naciąć dziąsło. Sam zabieg jest bezbolesny. Do wyboru są dwa rodzaje znieczulenia:

1. Miejscowe – to rodzaj znieczulenia, które nie wymaga szczególnego przygotowania. Jest najbardziej popularne.

2. Ogólne – do jego wykonania niezbędne są badania, które zleci lekarz.

Należy pamiętać, aby zjeść coś przed samym zabiegiem, ponieważ później przez jakiś czas będziemy mieli z tym problem.

 

Jak wygląda zabieg?

 

Do ekstrakcji, czyli usunięcia zęba, chirurg przystępuje, gdy zaczyna działać znieczulenie. Zaczyna od nacięcia dziąsła i odsłonięcia zęba, tak by oddzielić go od otaczających tkanek. Zazwyczaj używa się do tego narzędzi, które pozwalają wykonać czynność bezkrwawo. Usunięcie zęba z jamy ustnej wykonuje się przy pomocy specjalnych ruchów, które wynikają z anatomii oraz położenia zęba. Po usunięciu zęba czasem potrzebne jest kolejne prześwietlenie pozwalające sprawdzić, czy wszystko zostało usunięte. Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, rana zostaje oczyszczona, a czasem zszyta. Najczęściej jednak stosuje się jałowy gazik, który pacjent wypluwa po około 20 minutach. Po zabiegu stomatolog udzieli wskazówek i porad, których stosowanie przyspieszy gojenie się rany.

 

Masz wątpliwości? Nie bój się pytać!

 

Stomatolog zawsze chętnie odpowie na wszystkie pytania, które nie dają Ci spokoju. Dobry lekarz z pewnością pomoże zmienić nastawienie i pokonać lęk przed zabiegiem. Zaufany lekarz to podstawa, ponieważ jest on gwarancją profesjonalnego podejścia. I jeszcze jedna ważna sprawa – nie daj się zastraszyć wpisom na forach internetowych.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, umów się ze mną na konsultację. Jako doświadczony stomatolog z przyjemnością odpowiem na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. Na co dzień przyjmuję w Zabrzu, Rybniku. Razem dobierzemy odpowiednie leczenie dla Ciebie!

Do zoba­cze­nia!

Agata Gaw­ry­chow­ska
Dr n. med. lekarz den­ty­sta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk

 

Dla przypomnienia, pracuję na Śląsku 🙂
https://agatagawrychowska.pl/gdzie-pracuje/