Zdecydowanie warto odwiedzać stomatologa regularnie, aby podczas ciąży uniknąć konieczności leczenia zębów. Oczywiście nie zawsze da się takiej sytuacji uniknąć, jednakże działanie takie zdecydowanie obniża ryzyko potrzeby wykonania zabiegu stomatologicznego. Pierwsza rzecz, o którą prosi większość pacjentów, jest znieczulenie, bez którego niektóre zabiegi byłyby wręcz niemożliwe do wykonania ze względu na ból i wywołany nim stres. Czy jednak jest takie znieczulenie? Czy może być stosowane przez kobiety w ciąży?
Czym jest znieczulenie i jak się je aplikuje?
Znieczulenie to aplikacja substancji uśmierzającej ból. Standardowe środki o takim działaniu posiadają w składzie adrenalinę lub też noradrenalinę powodujące obkurczanie się naczyń krwionośnych. Najczęściej podaje się te środki miejscowo, jeśli jednak jest taka potrzeba, może zostać użyte znieczulenie ogólne.
Znieczulenie miejscowe można podawać na kilka sposobów:
- powierzchniowo, co oznacza, że na wierzchnią warstwę śluzówki nakłada się wacikiem, lub wałkiem z ligniny żel, lub spray znieczulający,
- nasiękowo, co oznacza wkłucie, ale stosunkowo płytkie, którego zwykle nawet nie czuć,
- przewodowo, co oznacza wkłucie w okolicę większego nerwu, a to z kolei powoduje drętwienie dolnej wargi, brody i języka.
Czy kobieta w ciąży może mieć podawane znieczulenie?
Zdecydowanie tak. Pokutuje przekonanie, że ciąża wyklucza możliwość podania znieczulenia, nawet w przypadku konieczności leczenia kanałowego, czy też innego bolesnego zabiegu. Stomatolodzy często odmawiają podania preparatu tylko w pierwszym trymestrze, chociaż zdarza się, że nie chcą się podjąć takiego działania nawet w pozostałych trymestrach. W takiej sytuacji kobieta w ciąży albo rezygnuje z leczenia, albo też poddaje się zabiegowi bez podania środka uśmierzającego ból. Nie jest to działanie dobre, ponieważ ból i stres wywołane zabiegiem mogą mieć bardzo negatywny wpływ na płód.
Warto wiedzieć, że to noradrenalina i adrenalina wzbudzają sprzeciw stomatologów, ponieważ pobudzenie obkurczania się naczyń krwionośnych faktycznie może mieć negatywny wpływ na dziecko. Dlatego też dla kobiet w ciąży zostały wyprodukowane znieczulenia bez tych składników. Wystarczy przed zabiegiem powiedzieć lekarzowi o ciąży, aby mógł dobrać odpowiedni do sytuacji preparat. Dzięki temu przyszła mama uniknie stresu i bólu, a ząb zostanie wyleczony.
Jakie skutki uboczne może wywołać znieczulenie u kobiet w ciąży?
Przeciwwskazania dotyczące znieczulenia stomatologicznego są znaczne w przypadku znieczulenia ogólnego. Odpowiednie dobranie miejscowego środka uśmierzającego ból to jedyne słuszne rozwiązanie. Jeśli kobieta przed zajściem w ciąże stosowała znieczulenia, w trakcie jej trwania również powinna to robić. Jeśli jednak nie stosowała tego rodzaju preparatów wcześniej, to prawdopodobnie nie będzie u niej takiej potrzeby. Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest indywidualna i konsultacja z ginekologiem powinna być na pierwszym miejscu.
Do zobaczenia!
Agata Gawrychowska
Dr n. med. lekarz dentysta
Dentystka, Ortodonta, Chirurg, Protetyk
Przyszłe Mamy zapraszam do siebie na leczenie zębów.
gabinet dr. Anity Mendrek-Białasiewicz w Zabrzu: https://anitamendrek.pl/
– oraz –
gabinet Stomadental w Rybniku: https://stomadental.pl/
Najnowsze komentarze